Energia cieplna i elektryczna to podstawa naszego współczesnego życia, zapewnia nam ogrzewanie mieszkania, pozwala wyprać ubrania lub przechowywać jedzenie w lodówce. Efektywność to uzyskanie jak najlepszych efektów jak najniższym kosztem. A zatem efektywność energetyczna wiąże się z oszczędzaniem energii. Nowoczesne technologie, stosowane w urządzeniach i sprzętach AGD, pozwalają na obniżenie zużycia energii, przy zachowaniu wszystkich właściwości używanego sprzętu. O efektywność energetyczną dba się również w budownictwie – tzw. domy pasywne. Ich specyficzna budowa wymaga większych nakładów finansowych przy stawianiu domu, jednak zwraca się to z czasem w niższych opłatach za ogrzewanie.
Jeśli każdy z nas zadba o środowisko oszczędzając energię, Polska wysunie się na czoło stawki krajów prowadzących gospodarkę niskoemisyjną i nie będzie w końcówce tego zestawienia. Przyszłość środowiska, w którym żyjemy zależy od naszych możliwości efektywnego użytkowania energii.
Ustalenie krajowego celu efektywności energetycznej na 2020 r. stanowi realizację art. 3 ust. 1 dyrektywy 2012/27/UE. Cel ten rozumiany jest jako osiągnięcie w latach 2010-2020 ograniczenia zużycia energii pierwotnej o 13,6 Mtoe (finalne zużycie energii w Polsce w 2014 r. wyniosło 60,45 Mtoe), co w warunkach wzrostu gospodarczego oznacza także poprawę efektywności energetycznej gospodarki.
Unia Europejska stara się konsekwentnie realizować pakiet klimatyczno-energetyczny opublikowany w styczniu 2008 r., zgodnie z którym państwa członkowskie zobowiązane są do zwiększenia efektywności energetycznej do roku 2020 o 20% w stosunku do roku 2005.
Polska osiągnęła istotny postęp w realizacji krajowego celu w zakresie oszczędnego gospodarowania energią i oszczędności energii finalnej. Zużycie energii na jednostkę Produktu Krajowego Brutto (PKB) od wielu lat ma tendencję malejącą. Wartość PKB rośnie (roczne tempo wzrostu wyniosło 3,8% w latach 2004-2014), zużycie energii w bardzo małym stopniu. W tym samym okresie stopa przyrostu zużycia energii pierwotnej wyniosła 1%, a finalnej 0,6%).
Wizje rozwoju cywilizacji do połowy XXI wieku przedstawione z dwóch różnych punktów widzenia – przez reprezentantów biznesu i organizacje ekologiczne – wyraźnie pokazują na zbliżenie stanowisk.
Nieco ponad 3,5 tys. firm przeprowadziło obowiązkowy audyt energetyczny – wynika z danych URE. Według unijnych przepisów zobowiązane do tego są te przedsiębiorstwa, w których w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudnionych było ponad 250 pracowników, a roczny dochód netto przekroczył 50 mln euro. Według szacunków ekspertów audyt powinno przeprowadzić od 3 do 5 tys. firm. Przedsiębiorstwa poinformowały, że potencjalne średnioroczne oszczędności energii finalnej wynoszą ponad 970 tys. toe/rok.
Zapraszamy do sprawdzenia
Katalogu materiałów zrównoważonych
certyfikowanych przez KAPE S.A.
www.materialyzrownowazone.pl