Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 20 czerwiec 2017 14:27

Inteligentne systemy pomiarowe pomagają oszczędzać energię

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Inteligentne liczniki energii elektrycznej i gazu oferują odbiorcom energii szereg praktycznych funkcji, które pomagają optymalizować zużycie energii. W Europie, wdrożenia inteligentnego opomiarowania odbywają się według regulacji UE, takich jak Trzeci Pakiet Energetyczny. Wsparciem tego procesu był realizowany w latach 2014-2016 projekt USmartConsumer.

W Polsce, w ramach projektu, przeprowadzona została kampania angażująca konsumentów – końcowych odbiorców energii elektrycznej. W celu wspierania rynku napędzającego inteligentne usługi pomiarowe, projekt USmartConsumer dotyczył również praktycznej współpracy z zakładami energetycznymi nad opracowaniem nowych, jeszcze bardziej zaawansowanych usług - takich jak bogate w informacje i odpowiedzi zwrotne rachunki, taryfy zmienne i usługi kontroli obciążenia, które mają największy potencjał w zakresie oszczędności energii i integracji odnawialnych źródeł energii.

Liczba gospodarstw domowych, objętych kampanią informacyjną w czasie trwania projektu, wyniosła blisko 54 tys. Szacuje się, że poprzez projekt udało się nakłonić do korzystania z inteligentnego opomiarowania nawet 383 652 z nich. Obliczono, że gospodarstwa domowe biorące udział w projekcie, w czasie jego trwania oszczędziły w sumie 810 MWh energii elektrycznej rocznie, a powyższe roczne oszczędności energii w przyszłości wzrosną do 23 311 MWh.

Raport z projektu wskazuje, że masowe wdrożenia inteligentnych systemów pomiarowych w Europie osiągnęły etap wczesnej dojrzałości. Na koniec 2016 roku prawie jedna trzecia odbiorców energii elektrycznej w UE posiadała licznik zdalnego odbioru. Szacuje się, że ich udział podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat. Obecnie większość instalacji odbywa się we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Holandii. Szwecja, Finlandia i Dania już wprowadziły inteligentne liczniki dla wszystkich lub dla większości użytkowników. Łącznie z wdrożeniami w Europie Środkowo-Wschodniej, oczekuje się, że wskaźnik posiadania liczników w UE wyniesie około 60 procent do 2020 roku.

Więcej informacji na temat projektu na stronie: http://www.usmartconsumer.eu/.

Czytany 3058 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 lipiec 2017 11:24