Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
piątek, 08 styczeń 2016 11:37

Czym kierujemy się przy wyborze technologii OZE?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wybór systemu grzewczego budynku ma ogromny wpływ na koszty inwestycji i eksploatacji. Czynnikami wpływającymi na wybór technologii są przede wszystkim korzyści finansowe oraz gwarancja komfortu. Krajowa Agencja Poszanowania Energii w ramach projektu Komisji Europejskiej, FROn’T badała jakie czynniki wpływają na podejmowanie decyzji o zakupie instalacji OZE.

W badaniu uwzględniono czynniki: ekonomiczne, środowiskowe i socjalne. Ankietyzację przeprowadzono w trzech sektorach: mieszkalnictwa, usług i przemysłu, a udział w niej wzięło łącznie 1210 respondentów: 960 z sektora mieszkalnictwa, 150 z sektora usług i 100 z sektora przemysłu. Właścicieli mieszkań i budynków wypełniających ankietę, scharakteryzowano na wykresach poniżej.

 
Wiek Płeć Wykształcenie Lokalizacja
 
Typ budynku Liczba pokoi Godziny spędzane
w domu
Przychód w stosunku
do średniej krajowej

Źródłem informacji, dla respondentów chcących podjąć decyzję dotyczącą zakupu systemu grzewczego w głównej mierze jest internet 51%. Także specjaliści (30%), znajomi i przyjaciele (23%) mają znaczący wpływ na podejmowane decyzje. Badanie wykazało, że mężczyźni konsultują swoje decyzje częściej z organizacjami konsumenckimi i agencjami energetycznymi niż kobiety. Ludzie w wieku starszym niż 60 lat częściej korzystają z pomocy profesjonalistów niż ludzie młodzi. Opinia krewnych i przyjaciół ma większe znaczenie dla tych, którzy posiadają średnie wykształcenie i mieszkają na obszarach wiejskich.

Źródło informacji o OZE
Wynik badania wynosi ponad 100% ze względu na możliwość udzielenia więcej niż jednej odpowiedzi.

Oszczędności związane z zakupem paliwa (61%), a także początkowy koszt inwestycji (31%) to podstawowe czynniki podejmowania decyzji o wyborze technologii systemu grzewczego w Polsce. Gwarancja komfortu oraz niskie koszty utrzymania to również często wskazywane odpowiedzi. Kwestie związane z ochroną środowiska nie są znaczące przy wyborze technologii.

Początkowy koszt inwestycji i koszty utrzymania/konserwacji są bardziej istotne dla mężczyzn, dla kobiet zaś najważniejszy jest komfort i czynniki środowiskowe. Koszty utrzymania są ważne dla osób poniżej 40 roku życia. Dla osób po 60 roku życia najważniejsze są względy środowiskowe. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, dla osób z podstawowym wykształceniem najważniejsze są kwestie oszczędności.

Ankietowani uważają, że technologie odnawialnych źródeł energii są droższe w fazie inwestycyjnej, tańsze zaś w fazie eksploatacji. Według ich poglądów technologie OZE są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne środowisku w odróżnieniu od technologii konwencjonalnych. Ponadto ankietowani uważają, że instalatorzy OZE są bardziej wyspecjalizowani, niż instalatorzy nieodnawialnych źródeł energii.

W tabeli poniżej przedstawiono wybrane atrybuty odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii według opinii respondentów.

Najczęściej branymi pod uwagę przez respondentów systemami grzewczymi są kolektory słoneczne. Technologie wykorzystujące energię geotermalną, biomasę oraz pompy ciepła preferowane są przez osoby zamieszkujące tereny wiejskie. Poniżej na wykresach przedstawiono najlepiej postrzegane technologie.

Najlepiej postrzegane technologie

Biorąc pod uwagę początkowe koszty zakupu instalacji oraz pomniejszone koszty paliwa, 75% ankietowanych zadeklarowało, że mogłaby płacić więcej, 10% nie chce ponosić dodatkowych kosztów za energię, natomiast 15% nie odpowiedziała na pytanie. Z badania wynika, że mężczyźni są skłonni zapłacić więcej niż kobiety. Skłonność do płacenia nie jest zależna od ogólnych cech respondentów. Największa grupa osób zadeklarowała, że mogłaby płacić od 5-25% więcej za energię ze źródeł odnawialnych.

Skłonność do wyższej zapłaty za energię z OZE

Czynnikami wpływającymi na zakup instalacji OZE są przede wszystkim komfort oraz oszczędności związane z zakupem paliwa. Pomimo większego początkowego nakładu inwestycyjnego znaczna ilość ankietowanych rozważa lub rozważała zainstalowanie tego typu urządzeń do własnego użytku. Wielu respondentów postrzega kolektory słoneczne jako najlepszy sposób podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Koszty inwestycyjne nadal mają duże znaczenie przy wyborze technologii, lecz z roku na rok są one bardziej przystępne dla każdego. Obecnie wiele programów dofinansowujących oferuje środki na zakup oraz montaż systemów i urządzeń OZE. W chwili obecnej, bez dodatkowego wsparcia technologie odnawialnych źródeł energii prawdopodobnie nie będą szeroko stosowane.

Czytany 5421 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2016 14:24