Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 12 kwiecień 2018 12:37

Projektowanie budynków energooszczędnych przy wykorzystaniu technologii BIM (cz. I)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Projektowanie budynków energooszczędnych, przyjaznych użytkownikom oraz środowisku wymaga nowego podejścia projektowego. Z tego powodu korzystne jest wdrażanie w pracy architektów projektowania zintegrowanego przy wykorzystaniu narzędzi BIM (ang. Building Information Modeling).

Projektowanie zintegrowane polega na nieliniowym procesie projektowym (jak to ma miejsce w tradycyjnym projektowaniu) z udziałem wielu interesariuszy (np. inwestora, użytkownika przyszłego budynku, projektantów wszystkich branż, rzeczoznawców czy kosztorysanta). W takiej sytuacji ważne decyzje projektowe są podejmowane na wstępnym etapie inwestycji co jest korzystne z punktu widzenia całego procesu inwestycyjnego. W tradycyjnym projektowaniu architekt realizuje swoją wizję, która później jest weryfikowana przez innych uczestników (np. audytora energetycznego, projektanta instalacji czy konstrukcji). Zbyt późno może się okazać, że wyznaczony wariant efektywności energetycznej oraz przyjętych kosztów nie spełnia oczekiwań inwestora.

Rysunek 1. Przykładowe zestawienie zysków i strat energii w budynku mieszkalnym jednorodzinnym wykonany na etapie koncepcji, lokalizacja Suwałki. Opracowanie własne, fragment raportu z programu ARCHICAD/EcoDesigner.

Pracownia budynków energooszczędnych Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA do przy projektowaniu budynków wykorzystuje m.in. program ARCHICAD wraz z narzędziem EcoDesigner Star. Podczas projektowania wykonywany jest model 3D uzupełniony o dodatkowe informacje dotyczące poszczególnych elementów np. przegrody zewnętrzne składają się z poszczególnych warstw, którym przypisane są materiały i konkretne właściwości fizyczne tj. gęstość, ciepło właściwe, współczynnik przewodzenia ciepła i in.. Dzięki wykorzystaniu możliwości oprogramowania BIM można już na wstępnym etapie zaprezentować zamawiającemu model z możliwością wirtualnego spaceru. (Przykład ilustrujący wykorzystanie wirtualnego spaceru BIMx można pobrać poprzez link znajdujący się na końcu niniejszego artykułu.)

Wraz z powstawaniem modelu BIM można śledzić zachodzące zmiany, zarówno w obszarze efektywności energetycznej, a także np. analizować mostki termiczne czy nasłonecznienie światłem dziennym. Tego typu narzędzia umożliwiają dokładną analizę wykorzystania zysków słonecznych przez okna oraz wprowadzanie rozwiązań w celu ograniczana przegrzewania budynku. W odróżnieniu od innych prostych narzędzi stosowanych do obliczania charakterystyki energetycznej oprogramowanie to umożliwia, w przypadku okien, uwzględnianie głębokości osadzenia okna, zewnętrznej struktury budynku np. zadaszeń, innych budynków, a także drzew. W przypadku drzew program może uwzględniać takie szczegóły jak opadanie liści latem – co umożliwia uwzględnianie dodatkowych zysków słonecznych poprzez częściową penetrację promieni słonecznych do wnętrza budynku. 

                       

Rysunek 2. Wykres promieniowania słonecznego dla okna znajdującego się na elewacji południowej. Lewy: okno bez elementów zacieniających, prawy: widoczny wpływ zadaszenia znajdującego się nad oknem. Zaprojektowany daszek chroni budynek w okresie letnim – zaczyna zacieniać okno w kwietniu do końca sierpnia. Opracowanie własne przy użyciu ARCHICAD/EcoDesigner.

Aby pobrać program BIMx na telefon z systemem Android kliknij TU.

Aby pobrać model wirtualny budynku zaprojektowany przez KAPE kliknij TU

Program BIMx można również bezpłatnie pobrać na telefon z systemem Apple iOS, a także na komputery stacjonarne.

 

 

Czytany 2397 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 kwiecień 2018 11:01