Popyt na roboty współpracujące, zaprojektowane do pracy z ludźmi, zwiększy się przynajmniej dziesięciokrotnie w ciągu nadchodzących pięciu lat. W Polsce ten wzrost będzie jeszcze większy, bo pod względem wykorzystania robotów w przemyśle na razie odstajemy od sąsiadów – prognozuje Enrico Krog Iversen, dyrektor generalny OnRobot. Dla polskich firm wykorzystanie robotów może być odpowiedzią na niedobory kadr i rosnące płace, a dodatkowo pozwoli zwiększyć wydajność i obniżyć koszty. Zakres możliwości robotów stale się poszerza, więc mogą być wykorzystywane w coraz większej liczbie gałęzi przemysłu.
Symbio-przemysł, podobnie jak symbio-miasto, wywodzi się z koncepcji ekosystemu, w którym niemal w pełni domykają się obiegi materii i energii.
Czy zmiany w systemie białych certyfikatów zainicjowane wejściem w życie nowelizacji Ustawy o efektywności energetycznej zwiększą atrakcyjność inwestycji realizowanych w formule ESCO? To pytanie coraz częściej stawiają sobie podmioty zainteresowane podjęciem projektów, zwłaszcza w sektorze prywatnych przedsiębiorstw przemysłowych.