Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 13 sierpień 2019 13:54

Nowe etykiety energetyczne

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Etykieta energetyczna już od 20 lat wspiera rozwój rynku energooszczędnych technologii i produktów. Stymuluje ona zarówno podaż jak i popyt na urządzenia energooszczędne. Jednak obecna koncepcja etykietowania obejmująca klasy efektywności od A+++ do D stała się mało przejrzysta, a tym samym straciła siłę swojego oddziaływania.

Dlatego też, Unia Europejska zdecydowała się wprowadzić nową koncepcję etykietowania energetycznego tak, aby zawierała ona klasy od A do G. Wymaga to przeskalowania klas energetycznych i dopasowania nowej skali do zmieniającego się rynku.

Label2020

Krajowa Agencja Poszanowania Energii realizuje projekt Label2020, którego zadaniem jest wspieranie producentów oraz sprzedawców urządzeń, a także konsumentów i instytucji publicznych podczas wprowadzania nowych przepisów dotyczących etykietowania energetycznego.

Projekt Label2020 koordynowany przez Austriacką Agencję Energetyczną rozpoczął się w czerwcu 2019 r. i będzie trwał do stycznia 2023 r. Realizowany jest w 16 krajach Unii Europejskiej.

Label2020 wspiera:

 • konsumentów i profesjonalnych nabywców – poprzez kampanie informacyjne i inne narzędzia,
 • sprzedawców detalicznych w prawidłowym i skutecznym wdrażaniu nowej etykiety w sklepach stacjonarnych i internetowych,
 • producentów w zakresie stosowania prawidłowego etykietowania i informacji o produkcie,
 • decydentów i innych interesariuszy w promowaniu nowej etykiety w programach krajowych i innych inicjatywach

Unia Europejska przyjęła nowy format etykiet energetycznych dla 6 grup produktów:

 • zmywarki do naczyń,
 • pralki i pralko-suszarki,
 • lodówki, w tym lodówki do przechowywania wina,
 • lampy,
 • wyświetlacze elektroniczne, w tym monitory telewizyjne i wyświetlacze digital signage,
 • urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej (znane również jako „lodówki komercyjne”, jako nowa kategoria produktów).

Nowe etykiety mają być widoczne w sklepach stacjonarnych i internetowych od 1 marca 2021 r.

Co nowego jest na nowych etykietach?

 • Powrót do skali etykietowania energetycznego od A do G, a co za tym idzie usunięcie klas A + do A +++
 • Wprowadzenie internetowej bazy danych produktów energooszczędnych, dzięki czemu wszystkie nowe produkty wchodzące na rynek UE są rejestrowane. Zapewnia to większą przejrzystość rynku i łatwiejszy nadzór nad nim.
 • Nowym elementem etykiet jest kod QR, dzięki któremu konsumenci mogą uzyskać dodatkowe (niekomercyjne) informacje skanując kod za pomocą smartfona. Dane te są wprowadzane przez producentów do bazy danych EPREL UE.
 • W zależności od produktu etykiety energetyczne pokazują za pomocą intuicyjnych piktogramów nie tylko zużycie energii elektrycznej, ale także inne informacje (np. zużycie wody na cykl prania, pojemność, emitowany hałas). Pozwala to porównywać produkty i dokonywać świadomych zakupów.

Etykiety energetyczne dla niektórych kategorii produktów pozostaną w tym samym formacie, który jest dostępny w chwili obecnej - ich zmiana nastąpi w późniejszym terminie. Należą do nich: suszarki do ubrań, klimatyzatory, ogrzewacze pomieszczeń i podgrzewacze wody. Według szacunków Komisji Europejskiej, dzięki wprowadzeniu nowych przepisów, oszczędności energii końcowej wyniosą do 2030 r. około 38 TWh/rok.

Projekt Label2020 dofinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu „Horyzont 2020”.

Zapraszamy instytucje prywatne i publiczne zainteresowane współpracą w projekcie Label2020 do kontaktu na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Czytany 14462 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 sierpień 2019 14:00