Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 14 styczeń 2021 11:53

Jedno urządzenie - dwie etykiety energetyczne

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W marcu 2021 r. zaczną obowiązywać nowe etykiety energetyczne dla niektórych urządzeń AGD i RTV. Ale zanim to nastąpi, przy zakupie nowej pralki czy lodówki, znajdziemy w opakowaniu dwie etykiety – starą i nową. Będzie tak do 1 marca 2021 r., kiedy starą etykietę zastąpi już na dobre nowa.

Na razie zmiana dotyczyć będzie 5 grup produktów:

  • lodówki i zamrażarki domowe,
  • pralki i pralko-suszarki,
  • zmywarki,
  • telewizory i wyświetlacze elektroniczne,
  • źródła światła (od września 2021 r.).

Inne urządzenia takie jak klimatyzatory, suszarki bębnowe, grzejniki do pomieszczeń i ogrzewacze wody pozostaną na razie ze starymi etykietami. Nowe zostaną wprowadzone, gdy tylko wejdą w życie nowe lub zmienione przepisy UE.

Od 1 marca znikną klasy A+, A++ i A+++. Nie znaczy to, że urządzenia stracą swoją efektywność, będą jedynie kwalifikowały się do niższej klasy energetycznej. Nastąpi przeskalowanie klas energetycznych produktów, wraz z którym wrócimy do siedmiopunktowej skali A, B, C, D, E, F, G. W efekcie przeskalowania na razie nie będzie na rynku produktów, które spełniałyby wymagania klasy A.

Dodatkowo nowa etykieta będzie połączona za pomocą kodu QR (prawy górny róg etykiety) z bazą danych produktów EPREL. Baza ta zawiera dodatkowe informacje o wszystkich etykietowanych produktach. Będzie można ją przeglądać skanując kod QR za pomocą smartfona.

Więcej informacji na temat nowych etykiet dostępne jest na stronie www.label2020.pl.

 

Czytany 15358 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 wrzesień 2021 15:32