Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 26 kwiecień 2021 10:41

Innowacyjne narzędzie on-line dla sieci ciepłowniczych

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W ciągu pięciu lat UE wspierała ekspertów ds. energii i urbanistów z całej Europy w opracowywaniu narzędzia przyspieszającego dekarbonizację lokalnych sieci ciepłowniczych i chłodniczych za pośrednictwem projektu THERMOS finansowanego z programu Horyzont 2020.

Odpowiadając za około 50% końcowego zapotrzebowania na energię w UE, sektor ten ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia lokalnych i unijnych celów w zakresie jakości powietrza, neutralności klimatycznej i energii. Aby ułatwić procesy modernizacji i wdrażania energooszczędnych rozwiązań sieci ciepła i chłodu, które kiedyś opierały się na długich i złożonych procesach, często utrudnionych ze względu na brak danych i zasobów, partnerzy projektu THERMOS udostępnili oprogramowanie do planowania energii THERMOS, które umożliwia planistom tworzenie i optymalizację wyników w ciągu kilku minut poprzez określenie korzystnych finansowo rozwiązań niskoemisyjnych sieci cieplnych dla dowolnego obszaru. Wykorzystanie narzędzia THERMOS pokazało, że radykalnie przyspiesza, upraszcza i usprawnia procesy planowania podczas trzyletniej fazy walidacji i optymalizacji narzędzia obejmującej udział wielu podmiotów zaangażowanie w planowanie sieci z całej Europy i świata.

Łącząc zaawansowane metody mapowania potrzeb ogrzewania i chłodzenia z szacowaniem zapotrzebowania na energię i algorytmami uczenia maszynowego, oprogramowanie THERMOS szybko identyfikuje optymalne rozwiązania sieciowe do rozbudowy istniejącego systemu, planowania całkowicie nowego systemu lub oceny wydajności określonych rozwiązań sieciowych (i nie sieciowych) poprzez bezpośrednie ich porównanie. W tym celu wykorzystywane są w narzędziu kryteria dopasowane do użytkownika i miejsca analizy takie jak emisje CO2, rodzaj technologii lub źródła, lokalne koszty energii lub budżety inwestycyjne.

Dzięki automatycznemu oszacowaniu zapotrzebowania na podstawie charakterystyk budynków z OpenStreetMap tę optymalizację można dla dowolnego obszaru na świecie, nawet tych, dla których występuje nietypowy popyt na ciepło lub chłód i nie są dostępne dane o budynkach (np. w formatach GIS lub LIDAR).

Od pierwszej wersji przetestowanej w rzeczywistych warunkach w 2019 r., przyjazne dla użytkownika oprogramowanie online, dostępne za pośrednictwem standardowej przeglądarki internetowej, wzbudziło duże zainteresowanie i pochwały ze strony środowiska akademickiego, praktyków i władz lokalnych. Szesnastu partnerów projektu THERMOS zawarło porozumienie, które pozwoli im na dalsze oferowanie, rozwijanie i promowanie oprogramowania i jego usług dla obecnie około 1400 użytkowników z agencji energetycznych, biur urbanistycznych, uniwersytetów i firm konsultingowych, a także przyszłych beneficjentów po zakończeniu finansowania projektu z funduszy unijnych w tym miesiącu.

Partnerzy projektu THERMOS udostępnili kod źródłowy wersji oprogramowania finansowanej przez UE, a także obszerne bezpłatne materiały do samokształcenia online. Lokalni planiści i władze, które chcą wykorzystać narzędzie w swoich pracach mogą ponadto skorzystać z wskazówek i doświadczeń obecnych użytkowników THERMOS zebranych w Przewodniku po replikacji THERMOS, Studia przypadków THERMOS i Mapa drogowa. Każdy z wymienionych dokumentów jest ukształtowany, aby służyć praktykom planowania energii i decydentom z całej UE i spoza niej. Dalsze aktualizacje i usługi wsparcia dla użytkowników będą udostępniane przez byłych partnerów projektu zgodnie z umowami poprojektowymi dotyczącymi oprogramowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat oprogramowania, jego funkcji i dostępności, kliknij tutaj.

Uzyskaj dostęp do oprogramowania THERMOS i wideo demonstracyjnego tutaj. Opinie użytkowników oprogramowania są dostępne tutaj.

Biorąc pod uwagę że ogrzewanie i chłodzenie odpowiadają za około 50% zapotrzebowania na energię końcową w UE, badania przeprowadzone w ramach projektu Heat Roadmap Europe wykazały, że sektor ogrzewania i chłodzenia można w pełni zdekarbonizować w oparciu o istniejące technologie. Szczególnie ważną rolę w udanej transformacji energetycznej odgrywają sieci ciepłownicze. Pomimo istotnego potencjału modernizacja i wdrażanie sieci ciepłowniczych jest obecnie znacznie utrudniona przez brak danych i zasobów, wysokie koszty początkowe, a także złożone, długotrwałe i wymagające procesy planowania związane z oceną wszystkich możliwych opcji.

Projekt THERMOS rozpoczął się w 2016 r. i trwał do 31 marca 2021 r. Eksperci z środowiska akademickiego, władz lokalnych, agencji ds. energii i środowiska oraz wyspecjalizowanych firm konsultingowych z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, Łotwy, Danii, Niemiec, Portugalii i Rumunii wzięli udział w projekcie i opracowaniu oprogramowania dostosowanego do rzeczywistych potrzeb planowania energetycznego. Prawa własności intelektualnej należą do Centre for Sustainable Energy, podczas gdy KAPE wspiera wykorzystanie i wdrażanie THERMOS przez samorządy lokalne i władze publiczne.

Projekt otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 (umowa o dotację nr 723636). Wyłączna odpowiedzialność za treść tego dokumentu spoczywa na autorze i w żaden sposób nie odzwierciedla poglądów Komisji Europejskiej. 

Kontakt:
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Wojciech Stańczyk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 5486 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 kwiecień 2021 11:03