Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 14 wrzesień 2021 16:05

Nowa etykieta energetyczna dla źródeł światła

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od 1 września 2021 r. obowiązuje nowa etykieta energetyczna dla źródeł światła. Wiosną 2021 r. UE rozpoczęła wprowadzanie nowych etykiet energetycznych dla kilku grup produktów, w tym lodówek, zamrażarek, pralek, zmywarek, telewizorów i wyświetlaczy elektronicznych. Od 1 września nową etykietę wprowadzono również dla produktów oświetleniowych. Jej uzupełnieniem są informacje o produkcie umieszczone na opakowaniu oraz w ogólnodostępnej bazie danych UE.

Od momentu wprowadzenia w 1994 r. etykieta energetyczna jest jedną z najbardziej udanych inicjatyw Unii Europejskiej dotyczących oszczędzania energii skierowanych do konsumentów. Przyczynia się ona do realizacji celów UE w zakresie energii i klimatu. Etykieta z powodzeniem wspiera konsumentów w oszczędzaniu energii i obniżaniu jej kosztów oraz stymuluje rozwój innowacji w kierunku bardziej efektywnych produktów. W przypadku różnych grup produktów efektywność energetyczna została zwiększona o ponad 80% co daje znaczne oszczędności kosztów energii.

Nowa skala efektywności energetycznej

Od 1 września w sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych pojawiły się nowe etykiety dla źródeł światła. Aby etykieta była bardziej przejrzysta, nowe klasy efektywności ograniczono do skali od A do G. Klasy A+/A++/A+++ nie będą już stosowane.

Oprócz etykiety energetycznej, system etykietowania wprowadził też dodatkowe użyteczne informacje o produkcie, które umieszczone są na jego opakowaniu oraz w nowej, publicznie dostępnej bazie danych produktów UE (EPREL).

Obejmują one na przykład informacje na temat barwy światła (ciepła biel, neutralna biel, zimna biel), możliwości ściemniania, średniego okresu użytkowania, jak również innych cech, w tym oddawanie barw i migotanie światła. Dobre oddawanie barw oznacza, że źródła światła mogą pokazać kolor oświetlanych obiektów w bardzo naturalny sposób. Niskie wartości migotania wskazują, że źródło światła nie wykazuje żadnych potencjalnie niepokojących efektów migotania, które mogą powodować dyskomfort. 

Wsparcie dla konsumentów

Wszystkie dane, które nie są bezpośrednio umieszczone na opakowaniu produktu, są dostępne w unijnej bazie danych produktów (EPREL), a dostęp do nich można uzyskać również za pośrednictwem nowego narzędzia internetowego dla konsumentów o nazwie “Porównywarka urządzeń”. Narzędzie to zostało opracowane w ramach unijnego projektu Label2020 i działa w krajach uczestniczących w projekcie. Obecnie zawiera ono informacje dla grup produktów, które otrzymały nową etykietę energetyczną wiosną 2021 r., a w październiku 2021 r. zostanie uzupełnione o produkty oświetleniowe.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.label2020.pl oraz na tool.label2020.eu/pl.

Wprowadzenie etykiety w sklepach stacjonarnych i internetowych

Nowa etykieta umieszczona jest na opakowaniach produktów dostarczanych do sprzedawców detalicznych od 1 września 2021 roku. Produkty, które zostały już dostarczone do sprzedawców przed 1 września 2021 r., mogą być nadal sprzedawane ze starą etykietą, aby uniknąć konieczności produkcji nowych opakowań lub zmiany etykiet dla produktów, które zostaną wkrótce wyprzedane. W sklepach internetowych nowa etykieta musi być umieszczona na wszystkich produktach w ciągu 14 dni od 1 września.

O Label2020

Label2020 to międzynarodowy projekt finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 i koordynowany przez Austriacką Agencję Energetyczną. Realizowany jest w 15 krajach członkowskich Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Label2020 dostarcza informacje i narzędzia wspierające m. in. dla konsumentów, sprzedawców i producentów.

 

Czytany 77 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 wrzesień 2021 16:19