Około ¾ powierzchni naszej planety pokrywają akweny wodne. Można tą przestrzeń wykorzystać w celu wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Dość powszechne są już farmy wiatrowe umiejscowione w wodach przybrzeżnych, jednak pływające panele słoneczne stanowią nowość.
W czerwcu 2017 r. poznaliśmy założenia projektu nowelizacji ustawy o OZE. Przedstawił je Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii - Andrzej Kaźmierski, na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii.
Coraz bardziej popularne staje się lokowanie kapitału w odnawialne źródła energii. Nowe prawo zwiększa bezpieczeństwo inwestorów i gwarantuje stabilność cen. Wejście w inwestycje jest możliwe już z kapitałem 15 tys. lub 30 tys. zł, w zależności od źródła.
W jakim stopniu praca elektrowni wiatrowych musi być zabezpieczana przez elektrownie węglowe lub gazowe? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Większe wahania w produkcji są pokrywane przez tzw. rezerwę wirującą, czyli moc dostępną z elektrowni zarządzanych centralnie, którą można wykorzystać w każdej chwili w razie nagłego deficytu mocy w systemie elektroenergetycznym.
Jeśli zapytać graczy biznesowych w całej Europie, większość z nich zgadza się, że paliwa kopalne są przestarzałe, i że coraz częściej są źródłem zagrożenia i niestabilności dla ich firm. Jednak, jeśli chodzi o wielki skok w kierunku odnawialnych źródeł energii, brak lub niedobór informacji działa dla wielu jako silny środek odstraszający.