Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Odnawialne źródła energii

W dobie rozwiązań ekologicznych oraz troski o środowisko naturalne dużym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii. OZE będące przedmiotem dyskusji państw na całym świecie, ważne miejsce zajmują także w polityce Unii Europejskiej. Wedle unijnych dyrektyw energia otrzymywana z takich właśnie źródeł ma do 2020 roku stanowić przynajmniej 15 procent całości uzyskiwanej przez państwa członkowskie energii. OZE są szansą na zrównoważony rozwój będący priorytetem polityki energetycznej większości zachodnich państw. Energia uzyskiwana ze źródeł takich jak geotermia, fale i pływy morskie, opady oraz przede wszystkim wiatr czy promieniowanie słoneczne ma przeciwdziałać globalnemu ociepleniu oraz postępującemu zanieczyszczeniu środowiska naturalnego. Taki kierunek działania jest też niezwykle ważny biorąc pod uwagę problem z wyczerpującymi się źródłami energii wytwarzanej w sposób konwencjonalny.

Surowce takie jak uran, gaz ziemny, a nade wszystko najczęściej wykorzystywana ropa naftowa czy gaz ziemny odtwarzają się w niewielkim stopniu na przestrzeni długiego czasokresu. Odnawialne źródła energii są więc szansą na to, aby ograniczyć szkodliwe działania zmian cywilizacyjnych oraz w efektywny i zrównoważony sposób wykorzystać zasoby ziemskie, których użytek nie spowoduje trwałego deficytu i nie poczyni szkód tak dla środowiska naturalnego, jak i sprawnego funkcjonowania całości instytucji kierowanych przez człowieka. W Polsce ustawa o OZE wchodzi w życie na początku maja 2015 r i zgodnie z jej postulatem zobowiązuje do zwiększenia ilości energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł kosztem ograniczenia szkodliwego współspalania.