W dobie rozwiązań ekologicznych oraz troski o środowisko naturalne dużym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii. OZE będące przedmiotem dyskusji państw na całym świecie, ważne miejsce zajmują także w polityce Unii Europejskiej. Wedle unijnych dyrektyw energia otrzymywana z takich właśnie źródeł ma do 2020 roku stanowić przynajmniej 15 procent całości uzyskiwanej przez państwa członkowskie energii. OZE są szansą na zrównoważony rozwój będący priorytetem polityki energetycznej większości zachodnich państw. Energia uzyskiwana ze źródeł takich jak geotermia, fale i pływy morskie, opady oraz przede wszystkim wiatr czy promieniowanie słoneczne ma przeciwdziałać globalnemu ociepleniu oraz postępującemu zanieczyszczeniu środowiska naturalnego. Taki kierunek działania jest też niezwykle ważny biorąc pod uwagę problem z wyczerpującymi się źródłami energii wytwarzanej w sposób konwencjonalny.
Surowce takie jak uran, gaz ziemny, a nade wszystko najczęściej wykorzystywana ropa naftowa czy gaz ziemny odtwarzają się w niewielkim stopniu na przestrzeni długiego czasokresu. Odnawialne źródła energii są więc szansą na to, aby ograniczyć szkodliwe działania zmian cywilizacyjnych oraz w efektywny i zrównoważony sposób wykorzystać zasoby ziemskie, których użytek nie spowoduje trwałego deficytu i nie poczyni szkód tak dla środowiska naturalnego, jak i sprawnego funkcjonowania całości instytucji kierowanych przez człowieka. W Polsce ustawa o OZE wchodzi w życie na początku maja 2015 r i zgodnie z jej postulatem zobowiązuje do zwiększenia ilości energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł kosztem ograniczenia szkodliwego współspalania.
Około ¾ powierzchni naszej planety pokrywają akweny wodne. Można tą przestrzeń wykorzystać w celu wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Dość powszechne są już farmy wiatrowe umiejscowione w wodach przybrzeżnych, jednak pływające panele słoneczne stanowią nowość.
W czerwcu 2017 r. poznaliśmy założenia projektu nowelizacji ustawy o OZE. Przedstawił je Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii - Andrzej Kaźmierski, na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii.
Coraz bardziej popularne staje się lokowanie kapitału w odnawialne źródła energii. Nowe prawo zwiększa bezpieczeństwo inwestorów i gwarantuje stabilność cen. Wejście w inwestycje jest możliwe już z kapitałem 15 tys. lub 30 tys. zł, w zależności od źródła.
W jakim stopniu praca elektrowni wiatrowych musi być zabezpieczana przez elektrownie węglowe lub gazowe? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Większe wahania w produkcji są pokrywane przez tzw. rezerwę wirującą, czyli moc dostępną z elektrowni zarządzanych centralnie, którą można wykorzystać w każdej chwili w razie nagłego deficytu mocy w systemie elektroenergetycznym.
Jeśli zapytać graczy biznesowych w całej Europie, większość z nich zgadza się, że paliwa kopalne są przestarzałe, i że coraz częściej są źródłem zagrożenia i niestabilności dla ich firm. Jednak, jeśli chodzi o wielki skok w kierunku odnawialnych źródeł energii, brak lub niedobór informacji działa dla wielu jako silny środek odstraszający.