Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 25 marzec 2015 09:25

Biogaz - na mokro czy na sucho?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Co warto wiedzieć o mokrej i suchej metodzie wytwarzania biogazu? Co różni obie metody? Gdzie znajdują zastosowanie? Która z nich zapewni wyższą produkcję biogazu?

Proces fermentacji metanowej, w której powstaje biogaz jest niewątpliwie bardzo szerokim zagadnieniem. Fermentację możemy podzielić ze względu na temperaturę w jakiej przebiega proces, ilość etapów w których wydzielane są poszczególne rodzaje bakterii – jednostopniową, dwustopniową i wielostopniową. Jeden z podstawowych podziałów dotyczy zawartości  suchej masy organicznej. W zależności od jej procentowej zawartości rozróżniamy fermentację mokrą i fermentację suchą. Czy to rozgraniczenie ma jakiś wpływ na technologię i wydajność produkcji biogazu? Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Ilość suchej masy w substracie determinuje przyjęcie całego schematu technologicznego, bowiem już samo wprowadzanie substratu do komór fermentacyjnych będzie wyglądało w zupełnie różny sposób.

O fermentacji mokrej można mówić jeżeli ilość suchej masy organicznej w substracie nie przekracza 15%. Instalacja wykorzystująca jedynie substrat mokry taki jak gnojowica (9,5%) lub wywar pogorzelniany (7%) będzie przepompowywała substrat za pomocą pomp np. wyporowych śrubowych. W wyniku fermentacji mokrej uzyskuje się przeważnie wyższą produkcję biogazu. Wynika to z faktu, że bakterie do rozwoju wymagają środowiska wodnego. W systemach tych są stosowane również suche substraty, które są mieszane i rozcieńczane w odpowiednich proporcjach z substratami mokrymi, lecz sumaryczna zawartość suchej masy nie może przekraczać 15%.

W instalacjach do fermentacji suchej są wykorzystywane  substraty o wysokiej zawartości suchej masy, której zawartość jest większa niż 15%. Takimi substratami są np. kiszonka z kukurydzy (27,5%), wytłoki jabłkowe (35%) lub obornik bydlęcy (25%). Należy podkreślić, że taka technologia jest wykorzystywana w gospodarstwach rolnych, które nie posiadają naturalnego mokrego substratu w postaci gnojowicy. Substrat suchy będzie musiał być przemieszczany w instalacji za pomocą różnego rodzaju podajników ślimakowych. W systemach fermentacji suchej w powszechnym użyciu do załadunku komór fermentacyjnych są ładowarki czołowe. Różnica będzie dotyczyła również wyposażenia komór fermentacyjnych w takie elementy jak mieszadła, instalację cieplną, zraszacze, które będą opryskiwały substrat odciekiem po to aby zaszczepić bakterie. Obecnie instalacje działające w tej technologii stanowią zdecydowaną mniejszość.  Są one wykorzystywane najczęściej w małych i mikro biogazowniach zbudowanych w sposób wykonanych w technologii mobilnych kontenerów.  Z pewnością technologie te będą w dalszym ciągu się rozwijały ponieważ biogaz produkowany w tej technologii posiada bardzo ważną cechę – nie zawiera praktycznie siarkowodoru. Dzięki temu obniża się ryzyko  korozji, a to wpływa  na trwałość całej instalacji. Wadą tej metody jest brak mieszania, co może powodować nierównomierny rozkład materii organicznej i obniżoną produkcję biogazu. W mieszankach zawierających nawet 40% suchej masy, może wystąpić całkowite wstrzymanie całego procesu na skutek zbyt niskiej wilgoci potrzebnej do rozwoju bakterii. Istotnym problemem może być zbyt duże stężenie inhibitorów procesu, czyli substancji zakłócających proces fermentacji metanowej spowodowane małą zawartością wilgoci w materiale.

Którą technologię jest zatem lepiej wykorzystywać? Niestety na to pytanie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od charakterystyki naszego gospodarstwa rolnego i możliwości pozyskania taniego substratu, na którym będzie się opierać produkcja biogazu.

 

Artykuł powstał w ramach projektu Zmień odpady na zysk - Biogazownia w Twojej gminie
www.biogazowniawgminie.pl

Czytany 3272 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 marzec 2015 09:31