Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 29 wrzesień 2016 09:57

Przejście na bioenergię - wykorzystanie biomasy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeśli zapytać graczy biznesowych w całej Europie, większość z nich zgadza się, że paliwa kopalne są przestarzałe, i że coraz częściej są źródłem zagrożenia i niestabilności dla ich firm. Jednak, jeśli chodzi o wielki skok w kierunku odnawialnych źródeł energii, brak lub niedobór informacji działa dla wielu jako silny środek odstraszający.

Wykorzystanie biomasy w tym kontekście, ma wiele do zaoferowania, tj. zapewnienie znacznej liczbie przedsiębiorstw na całym kontynencie trwałych, niedrogich i bezpiecznych dostaw. Mimo, że w mediach stale mówi się o wykorzystaniu energii wiatru i energii słonecznej, to w rzeczywistości wykorzystanie biomasy na cele energetyczne stanowi ponad 60% zużycia energii odnawialnej w UE. Z roku na rok udział, ten stale rośnie i oczekuje się, że w najbliższej przyszłości nadal będzie rosnąć. Sukces ten może być tłumaczony faktem, że biomasa wykorzystywana jest przy wykorzystaniu dojrzałych i wydajnych technologii.

Obiecujący rynek średnich kotłów

Większość ekspertów z zakresu bioenergetyki zgadza się, że średniej wielkości rynek kotłów jest jednym z najbardziej obiecujących pod względem możliwości rozwoju w Europie. Rynek kotłów o średniej wielkości zwykle odnosi się do instalacji o mocy grzewczej od 100 kW do 5 MW. Urządzenia, tego typu można znaleźć w budynkach użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, szpitale, baseny i własnościach prywatnych jak hotelach, gospodarstwach rolnych i MŚP.

Wykorzystanie kotłów na biomasę w takich obiektach dowiodło już swojej opłacalności. Istnieje dużo przypadków świadczących o sukcesie (zebrane w broszurach, efekt współpracy między partnerami projektu B4B, dostępne w 8 językach).

Obecnie kluczową sprawą powinna być poprawa promocji oraz stworzenie narzędzi, w celu zwiększenia zainteresowania dyrektorów szkół, kierowników hoteli czy rolników do przejścia z paliw kopalnych na biomasę. Bioenergy4Bussinee (w skrócie B4B), finansowany przez Komisję Europejską, rozpoczął się w 2015 r. Jego celem jest przedstawienie potencjalnym inwestorom w jaki sposób korzystać z biomasy w energooszczędnie i efektywnie finansowo. W celu zwiększenia zainteresowania do inwestowania w średniej wielkości kotły na biomasę. W projekcie B4B, planuje się dotarcie do potencjalnych inwestorów i zwiększenie ich świadomości poprzez organizacji serii seminariów, wyjazdów terenowych oraz wizyt studyjnych.

Wyjazdy studyjne, warsztaty, seminaria

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak biomasa może stać się integralną częścią produkcji energii elektrycznej i ciepła, Duński Instytut Technologiczny (DTI) organizuje dwudniową wizytę studyjną związaną z wykorzystaniem biomasy w średniej wielkości ciepłowniach na biomasę. Event odbędzie się Aarhus w dniach 29 i 30 września 2016 r. Wykorzystanie biomasy do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła jest bardzo powszechne w Danii.

Do wytwarzania energii wykorzystuje się słomę w małych i średnich ciepłowniach. Taka praktyka ma długą tradycję. Dania ma jedną z najlepiej rozwiniętych sieci grzewczych, a duńscy producenci kotłów są światowymi liderami w spalaniu słomy.

Wydarzenie obejmuje dwa dni, który składa się z wizyty studyjnej (dzień pierwszy) oraz z warsztatów/seminarium (dzień drugi), podczas których wystąpią przedstawiciele producentów kotłów, eksperci z sektora ogrzewnictwa, projektanci oraz eksperci  z zakresu wykorzystania biomasy na cele energetyczne. Aby uzyskać więcej informacji oraz zarejestrować się, proszę kliknąć tutaj.

Kolejnym ważnym wydarzeniem jest możliwość skorzystania z oferowanej  w ramach projektu B4B wizyty studyjnej organizowanej przez MOTIVA, Fińskie stowarzyszenie bioenergetyczne, w Tampere (Finlandia) w dniach 16 i 17 lutego 2017 r. Wydarzenie to będzie podzielone na dwa dni: pierwszego dnia uczestnicy zapoznają się z rynkiem średniej wielkości kotłów na biomasę w Finlandii. Wydarzenie zakończony się wizytą studyjną w mieście Tampere. Drugiego dnia, uczestnicy będą mieli również okazję do odwiedzenia miejsc pozyskiwania biomasy na cele energetyczne w drodze. Więcej informacji o wydarzeniu zostanie wkrótce podane na stronie MOTIVA.

Poza wizytami studyjnymi, większość partnerów projektu organizuje również jedno- lub dwudniowe seminaria treningowe ukierunkowane na różne segmenty rynku, które zostały określone jako “obiecujące segmenty rynku”. Wszystkie seminaria odbędą się w okresie od września do grudnia 2016 r. Dokładne daty i lokalizacje seminariów są aktualnie ustalane przez każdego z partnerów. Jeśli jesteś zainteresowany otrzymywaniem informacji na temat seminariów, skontaktuj się ze swoim krajowym partnerem B4B – zobacz: listę kontaktową TUTAJ.

Czytany 16778 razy Ostatnio zmieniany piątek, 30 wrzesień 2016 07:23