Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 20 czerwiec 2017 15:45

Największa na świecie pływająca farma słoneczna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Około ¾ powierzchni naszej planety pokrywają akweny wodne. Można tą przestrzeń wykorzystać w celu wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Dość powszechne są już farmy wiatrowe umiejscowione w wodach przybrzeżnych, jednak pływające panele słoneczne stanowią nowość.

W centralnej prowincji Chin – Anhui, została niedawno otwarta największa na świecie pływająca farma słoneczna. Jej moc wynosi  40 megawatów, co pozwala na zaspokojenie potrzeb energetycznych 30 000 gospodarstw domowych. Ogromna tafla paneli słonecznych (800 000 m2), składająca się z 160 000 elementów, unosi się na powierzchni sztucznego jeziora, które powstało na terenie zamkniętej kopalni węgla. Inwestycja ta stanowi doskonała ilustrację zmieniającej się polityki energetycznej Państwa Środka, które planuje do 2030 roku pozyskiwać aż 20% energii ze źródeł niskoemisyjnych, w tym energii jądrowej.

Kiedyś największy truciciel, dziś jest w czołówce państw produkujących czysta energię. Po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z paryskiej umowy klimatycznej, Chiny przejmują również pozycje lidera w walce ze zmianami klimatycznymi. Motywację do takich działań stanowi fakt, że zanieczyszczenie powietrza w Chinach osiągnęło poziom, który poważnie zagrażał zdrowiu i życiu mieszkańców. Według Helen Clarkson, przewodniczącej Grupy Klimatycznej (międzynarodowej organizacji non-profit z oddziałami w Pekinie, Londynie, Nowym Delhi i Nowym Jorku) Chiny "już czerpią korzyści ekonomiczne" z czystej energii. Pływające farmy słoneczne są tylko jednym z wielu przykładów wykorzystywanych tam nowoczesnych technologii związanych z energetyką. Więcej o tym projekcie można dowiedzieć się

.

Czytany 21197 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 lipiec 2017 13:31