Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 12 czerwiec 2017 09:46

Nowelizacja ustawy o OZE już jesienią?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czerwcu 2017 r. poznaliśmy założenia projektu nowelizacji ustawy o OZE. Przedstawił je Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii - Andrzej Kaźmierski, na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii.

Planowane zmiany mają na celu:

  • doprecyzowanie niektórych definicji ustawy OZE;
  • kontynuację niezbędnych zmian systemowych umożliwiających utworzenie na zasadach rynkowych lokalnych obszarów zrównoważonych energetycznie;
  • dokonanie zmian usprawniających działanie systemu aukcyjnego w odniesieniu między innymi do podziału na tzw. koszyki aukcyjne;
  • likwidację zbędnych elementów zawartych w oświadczeniach składanych przez wytwórców energii w instalacjach OZE;
  • systemowe zmiany wsparcia OZE polegające na wprowadzeniu, obok systemu aukcyjnego, przyjaznego dla odbiorców końcowych energii systemu Feed-in-Tariff (FIT) i Feed-in-Premium (FIP) dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych dedykowanego dla mikro i małych instalacji OZE wykorzysujących stabilne i przewidywalne źródła energii (hydroenergia, biogaz rolniczy, biogaz ze składowisk odpadów, biogaz z oczyszczalni ścieków) o mocy zainstalowanej mniejszej niż 500 kW.

Nowelizacja ustawy o OZE była zapowiadana już w 2016 r., jednak powstanie projektu opóźniło się ze względu na toczące się rozmowy z Komisją Europejską związane ze skargami kierowanymi do KE. Zgłoszony przez polski rząd, aktualny system wsparcia dla OZE nie uzyskał jeszcze notyfikacji Brukseli. Dyrektor Kaźmierski przewiduje, że możliwy, najwcześniejszy, termin wejścia w życie nowych przepisów to „wczesna jesień”.

Ze szczegółami założeń projektu można zapoznać się na stronie Sejmu.

Czytany 9400 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 lipiec 2017 14:18

1 komentarz