Domy energooszczędne są doskonałą odpowiedzią na konieczność oszczędzania energii. Współcześnie budowane domy zarówno jednorodzinne jak i wielorodzinne, czy biurowce budowane są z materiałów energooszczędnych. Takie rozwiązania korzystne są dla deweloperów, ale i mieszkańców. Zastosowane w nich ogrzewanie systemowe jest bezpieczne i bezobsługowe, bez konieczności stosowania tradycyjnych nośników energii. Współcześnie budowane domy energooszczędne zmniejszają koszty eksploatacji nie zmniejszając komfortu użytkowania.
Obecnie domy budowane są z myślą o małym zapotrzebowaniu na energię zgodnym z dyrektywą budowlaną EPBD. Konieczna do ogrzania budynku energia często pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł. Taka energia zapewnia wysoki komfort użytkowania, przy redukcji kosztów pozyskania. Energooszczędne budownictwo jest droższą inwestycją, ale dzięki niskim kosztom eksploatacji ma niski poziom zużycia energii. Do budowy takich budynków wykorzystywane są także neutralne dla człowieka materiały.
Niniejsze opracowanie ma na celu zwrócić uwagę decydentów w samorządach jak istotna jest bieżąca kontrola mediów energetycznych oraz uświadamianie użytkowników obiektów o ich roli w ograniczaniu zużycia energii. Jest to pierwszy krok do podniesienia efektywności energetycznej w budynkach, które odpowiadają w Unii Europejskiej za około 40% zużycia energii. Duża część samorządów poprawiła w ostatnich latach parametry energetyczne budynków korzystając z dofinansowań na termomodernizację budynków publicznych, co jednak nie kończy procesu dążenia do zmniejszenia zużycia energii. Jest to proces ciągły zarówno w budynkach po przeprowadzonej termomodernizacji, budynkach nowo wybudowanych jak i nie poddanych jeszcze termomodernizacji.
Fala Renowacji – strategia Unii Europejskiej w dziedzinie klimatu, zakłada dynamiczny wzrost tempa poprawy efektywności energetycznej budynków w najbliższych trzech dekadach. Celem jest przekształcenie istniejącego zasobu budowlanego do standardu o niemal zerowym zużyciu energii [1]. Bez wysokiej efektywności energetycznej i dekarbonizacji wszystkich budynków nie uda osiągnąć się bowiem planowanej neutralności klimatycznej do 2050 r., która jest jednym z najważniejszych wyzwań przed jakimi stoi Unia Europejska.
1 stycznia 2021 roku wszedł w życie kolejny zestaw przepisów związanych z oszczędnością energii i izolacyjnością cieplną budynków, zamieszczonych w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT) [5]. Wymagania te, ustalono już 2013 roku, wskazując na ich progresywny charakter, wyznaczający drogę dla budownictwa o niskim zapotrzebowaniu na energię.