Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 luty 2017 09:57

Inteligentna sieć elektroenergetyczna IssyGrid

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Inteligentna sieć elektroenergetyczna IssyGrid to innowacyjny, pilotażowy projekt optymalizacji poziomu zużycia energii, który został zaimplementowany w dzielnicy biznesowej Issy-les-Moulineaux we Francji. Projekt ten jest przykładem, wskazującym jak może funkcjonować inteligentne miasto przyszłości. Posłużył on również jako model dla wielu firm i metropolii, pokazując konkretne rozwiązania Smart Grid, możliwe do zaimplementowania w dowolnym miejscu na świecie.

Cel projektu

Inicjatywa realizacji projektu IssyGrid została ogłoszona przez Bouygues Immobilier w połowie 2011 r. Bouygues Immobilier miał już wcześniej na swoim koncie sukces z 2009 r. polegający na uruchomieniu pierwszego biurowca o pozytywnym bilansie energetycznym – wytwarzającego więcej energii niż jej zużywającego. Celem nowego projektu dewelopera była optymalizacja zużycia energii w dzielnicy biznesowej Issy-les-Moulineaux i co za tym idzie, zwiększenie jej efektywności energetycznej oraz redukcja kosztów związanych z poborem energii.

Wyzwania projektu

IssyGrid zakładało integrację działań uczestników procesów generacji, przesyłu, dystrybucji i użytkowania energii w celu dostarczania energii w sposób niezawodny, bezpieczny i ekonomiczny, z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska.

Projekt przewidywał realizację trzech głównych etapów:

  • Pomiar zużycia energii w biurowcach, domach mieszkalnych, jak również jej pobór przez system oświetlenia ulicznego i stacje ładowania samochodów elektrycznych.
  • Instalację paneli słonecznych, jednostek kogeneracyjnych i innych źródeł generujących energię, jak również jej akumulatorów.
  • Analizę pozyskanych danych dotyczących poziomu zużycia energii pod kątem optymalizacji procesów energetycznych, jak również opracowanie rekomendacji dotyczących ekonomicznego sposobu gospodarowania energią w zależności od czynników mających bezpośredni wpływ na poziom jej zużycia, takich jak np.: pora roku, dnia i natężenie ruchu ulicznego.

Realizacja

W 2012 r. uruchomiony został system informacyjny, którego zadaniem jest dostarczanie informacji na temat zużycia energii w całej dzielnicy. Celem wprowadzonego systemu była analiza produkcji i jednoczesnego zużycia energii. Uzyskane informacje posłużyły do stworzenia porad dla mieszkańców i użytkowników mieszczących się w dzielnicy biur w zakresie użytkowania energii i jej konsumpcji w określonych przedziałach czasu. W ten sposób zmniejszono szczytowe zapotrzebowanie na energię, które jest znaczącym problemem w większości miast na świecie.

Kolejnym elementem projektu Smart Cities we Francji była instalacja inteligentnych liczników 
w 94 mieszkaniach dzielnicy Issy-les-Moulineaux. Dzięki temu uzyskano dokładne dane na temat zużycia energii w czasie rzeczywistym, co pozwoliło na ponowne dostosowanie zapotrzebowania na energię. Tym samym mieszkańcy zaczęli otrzymywać rachunki oparte na rzeczywistym zużyciu, co pozwoliło na lepsze gospodarowanie energią i tworzenie realnych oszczędności.

Realizacja pierwszej fazy projektu obejmowała także wyposażenie dwóch biurowców w system wspomagania zarządzania budynkiem. W pierwszej kolejności zmieniono system klimatyzacji biurowca, dzięki czemu, w ciągu jednego dnia, udało się zaoszczędzić 500 kWh. W dalszej kolejności zainstalowane zostały systemy automatyki budynkowej, które pozwoliły na inteligentne sterowanie zużyciem energii świetlnej, jak również zapotrzebowaniem na ładowanie baterii w samochodach elektrycznych na stanowiskach zlokalizowanych na biurowym parkingu. Innowacyjnym rozwiązaniem była również instalacja baterii słonecznych na jednej z wież biurowca Sequana, które zostały podłączone do stacji dystrybucji elektrycznej. Energia wytwarzana przez te baterie może być dziś przechowywana lub przekierowana do sieci.

Rozwiązania Smart Cities w Issy-les-Moulineaux wykraczają poza kwestie związane z budynkami. Wykorzystane zostały również na ulicach poprzez zainstalowanie inteligentnego oświetlenia. Innowacyjne urządzenia w sposób ciągły monitorują ruch uliczny oraz pory dnia i roku, dostosowując natężenie światła do aktualnych potrzeb. Warto również wspomnieć, że oświetlenie uliczne w większości miast na świecie generuje znaczne koszty, a dzięki zastosowaniu tych rozwiązań pozwoliły one na wygenerowanie znacznych oszczędności.

Twórcy rozwiązań dla francuskiej dzielnicy nie zapomnieli również o edukacji i dostępie do informacji na temat generowanych oszczędności. W tym celu stworzona została specjalna aplikacja dostępna również na urządzeniach mobilnych, która w czasie rzeczywistym prezentuje wizualne dane dotyczące aktualnego zużycia energii przez dzielnicę. Dzięki temu wprowadzono bardzo ważny element, jakim jest edukacja społeczeństwa na temat Smart Cities.

Przyszłość i dalszy rozwój

Smart Cities nie kończy się wyłącznie na wdrożeniu inteligentnych rozwiązań. Zakłada ona ciągły monitoring i rozwój inteligencji w zakresie zarządzania energią. Dzięki temu jeszcze efektywniej można korzystać z energii elektrycznej. Podobnymi argumentami kierują się również władze francuskiego dystryktu. Planują oni rozwój projektu i rozszerzenie go o cztery kolejne elementy takie jak:

  • Rozwój nowych cyfrowych narzędzi umożliwiających tworzenie nowych usług dla konsumentów i producentów energii
  • Integrację rozwiązań z zasobami energii odnawialnej poprzez montaż paneli słonecznych i stacji metrologicznej na szczycie budynku Trieo
  • Instalację kolejnych baterii do przechowywania energii na szczycie budynku Trieo
  • Rozszerzenie systemu na kolejne 1600 domów w dzielnicy Issy Fort’s

Doświadczenia wyniesione z realizacji projektu pokazują, że Smart Cities to nie tylko koncept – to miejska efektywność, która pojawia się już dziś i funkcjonuje wokół nas.

 

Źródło: Projekt ECO-MIASTO
eco-miasto.pl

Czytany 1608 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 luty 2017 10:09