Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 20 lipiec 2017 09:39

Audyt energetyczny budynku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii, eksploatacja budynków staje się coraz bardziej kosztowna. Właściciel bądź zarządca danej nieruchomości może temu zaradzić poprzez poprawne wykonanie termomodernizacji danego obiektu.

Inwestycja taka nie tylko pozwoli zredukować koszty eksploatacyjne budynku, ale również w znaczący sposób wpłynie na poprawę komfortu jego użytkowania. Aby taka termomodernizacja została wykonana w sposób poprawny należy przed przystąpieniem do prac wykonać audyt energetyczny.

Audyt energetyczny jako dokument powinien zostać wykonany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów (…). Ma on za zadanie przeanalizowanie wszystkich możliwych wariantów pozwalających na zredukowanie zużycia energii. Opracowanie takie dostarcza informacji na temat dokładnego zużycia energii na poszczególne cele, przed modernizacją oraz po przeprowadzeniu każdego rodzaju modernizacji.

W celu poprawnego wykonania audytu energetycznego należy za każdym razem porównać obliczone zużycie energii w stanie istniejącym z zużyciem rzeczywistym aby wyeliminować ewentualny błąd wynikający z błędnego zamodelowania budynku w programie obliczeniowym. Audytor po przeprowadzeniu odpowiednich obliczeń dla każdego wariantu modernizacji podaje dokładny koszt całkowity inwestycji, zysk oraz prosty okres zwrotu. Do realizacji wybiera się wariant charakteryzujący się najkrótszym prostym okresem zwrotu. Trzeba jednak pamiętać aby wariant ten spełniał obecnie obowiązujące wymogi techniczne.

Poprawne wykonanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przynosi następujące korzyści:

  • zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynku,
  • podniesienie komfortu użytkowania budynku,
  • redukcja emisji  poprzez zmniejszenie ilości spalanych paliw potrzebnych do zasilenia obiektu w energię,
  • korzyści gospodarcze wynikające z mniejszego zużycia energii.

Ważne jest, aby audyt energetyczny został wykonany w sposób jak najbardziej dokładny. Błędy popełnione podczas wykonywania audytu będą skutkować w postaci strat poniesionych przez inwestora. Dodatkowo błędy merytoryczne będą skutkować rozbieżnościami między energią zużywaną, a obliczonym zapotrzebowaniem co bezpośrednio przełoży się na nieosiągnięcie założonego efektu energetycznego.

 

Czytany 782 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 lipiec 2017 10:07