Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 30 listopad 2017 14:08

Europejski wskaźnik jakości powietrza

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejska Agencja Ochrony Środowiska stworzyła serwis Europejski wskaźnik jakości powietrza dostarczający aktualne informacje na temat jakości powietrza w oparciu o pomiary pochodzące z ponad 2 000 stacji monitorowania jakości powietrza w Europie.

 

Na interaktywnej mapie można śledzić aktualną jakość powietrza dla poszczególnych stacji, z uwzględnieniem stężenia pięciu najważniejszych rodzajów zanieczyszczeń mających szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko: pyłu drobnego (PM2,5 i PM10), ozonu w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2).

Użytkownicy mogą powiększyć mapę lub wyszukać dowolne miasto lub region w Europie, aby sprawdzić ogólną jakość powietrza i wyniki pomiarów głównych substancji zanieczyszczających. Wyświetlona jest ogólna ocena dla każdej stacji monitorującej, oznaczonej kolorową kropką na mapie, odpowiadająca najwyższemu stężeniu dowolnej z pięciu substancji zanieczyszczających.

Niestety, Polska jest jednym z niechlubnych negatywnych liderów rankingu - zgodnie z raportem WHO z 2016 aż 33 z 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajduje się w Polsce. Walkę z zanieczyszczeniami zapowiedział na konferencji  prasowej pod koniec października Wicepremier Mateusz Morawiecki "Podjęliśmy decyzję, by szybciej starać się walczyć ze smogiem w miastach, które wskazane zostały przez WHO jako najbardziej zanieczyszczone. Tam jest 33 miast na 55 najbardziej zanieczyszczonych w całej UE. W tych 33 miastach chcemy zaproponować jednostkowe programy, na które potrzebne będzie wsparcie m.in. z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach" - zapowiedział Morawiecki.
#EnergiaOdNowa

[youtube width="400" height="300" video_id=""]
[/youtube]

 

Czytany 1293 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 luty 2018 11:39