W celu ograniczenia problemu smogu w Polsce od września ma ruszyć rządowy program „Czyste Powietrze”. Jego beneficjenci będą mogli otrzymać z NFOŚiGW pożyczki oraz bezzwrotne dotacje na cele związane z termomodernizacją budynków mieszkalnych. Dotacje te mają być skierowane dla mniej zamożnych gospodarstw, w których miesięczny dochód nie przekracza 1600 zł na osobę.
Od września bieżącego roku będzie można składać wnioski w ramach programu „Czyste Powietrze”, którego głównym celem jest ograniczenie problemu smogu w Polsce. Rząd przeznaczy dofinansowania na termomodernizację budynków oraz wymianę starych pieców na mniej emisyjne.
Polska jest niestety europejskim rekordzistą w zanieczyszczeniu pyłami, a średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600%. Największymi trucicielami powietrza nie są samochody czy przemysł, ale nieocieplone lub słabo ocieplone budynki. Termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji niebezpiecznych substancji aż o 95% dla pyłów, 98% rakotwórczego benzo(a)pirenu, 80% dwutlenku siarki, 43% dla tlenków azotu czy w końcu o 72% dwutlenku węgla. Co warte podkreślenia jest ekonomicznie opłacalna, znacząco ogranicza zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku i zwraca się niemal po dekadzie.