Asturia w Hiszpanii jest nadal jednym z najważniejszych regionów wydobycia węgla w Europie. Procesy sprawiedliwej transformacji zaczęły być widoczne w regionie: na przykład rekultywacja terenów pokopalnianych już tworzy miejsca pracy w południowo-zachodnim zagłębiu węglowym, a licencje na projekty przebudowy elektrowni cieplnych są wydawane.
W czasach, w których świadomość ekologiczna jest jednym z najważniejszych wyzwań społecznych, instytucje publiczne podejmują działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz edukacji ekologicznej. Istotną inicjatywą nabierającą w ostatnim czasie tempa jest termomodernizacja budynków szkół publicznych.
W dynamicznym krajobrazie współczesnej edukacji nie sposób przecenić roli infrastruktury w kształtowaniu przyjaznego środowiska uczenia się. Szkoły publiczne, będące ważnym elementem naszych społeczności, odgrywają jedną z najważniejszych ról w kształtowaniu umysłów przyszłych pokoleń.
W ramach dążenia do ograniczenia zużycia energii oraz ochrony środowiska naturalnego, coraz większą uwagę poświęcamy efektywnemu użytkowaniu budynków, w tym także szkolnych. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej i idącej za nią chęci ograniczenia zagrożeń wynikających z globalnego ocieplenia. Argumenty środowiskowe idą tu w parze z ekonomią, bo efektywne użytkowanie szkół to także konkretne oszczędności w naszym miejskim budżecie.
W obliczu zmian klimatycznych i wzrastającego zapotrzebowania na energię, efektywność energetyczna budynków jest coraz bardziej istotna. Nieefektywne energetycznie budynki, z których "ucieka" ciepło, przyczyniają się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych i negatywnie wpływają na środowisko. Poprawa efektywności energetycznej budynków może znacząco zmniejszyć emisję CO2 i obniżyć zużycie surowców naturalnych.
W stale zmieniającym się krajobrazie budownictwa i świadomości ekologicznej termomodernizacja jawi się jako jeden z najważniejszych elementów strategii osiągania zrównoważonych, energooszczędnych celów w budownictwie. Proces termomodernizacji obejmuje zastosowanie szeregu innowacyjnych rozwiązań mających na celu poprawę charakterystyki energetycznej konstrukcji przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu budynku na środowisko.
Pierwszego września 1997 roku, Szkoła Podstawowa nr 312 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Warszawie otrzymała nową siedzibę przy ul. Umińskiego 12. W tych latach była to najnowocześniejsza i największa placówka na Pradze-Południe, a może nawet w całej Warszawie. Od początku została nazwana przez społeczność lokalną - KOLOROWĄ SZKOŁĄ, między innymi ze względu na pomalowane na różne kolory elementy elewacji budynku.
Termomodernizacja szkół jest istotna z wielu powodów. Przynosi korzyści zarówno uczniom, jak i całej placówce edukacyjnej. Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto przeprowadzić termomodernizację w szkole.
Jednym z głównych powodów, dla którego instytucje państwowe czy osoby prywatne rezygnują z przeprowadzenia termomodernizacji jest jej zbyt wysoki koszt. Warto znać podstawy nowoczesnej termomodernizacji budynków, gdyż jest to nie tylko ocieplenie ścian, ale szereg innych ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań.
W Szkole Podstawowej nr 23 im. E. Szymańskiego w Warszawie w ramach projektów pn. „Poprawa efektywności energetycznej wybranych budynków szkolnych na terenie m.st. Warszawy – zakres 1” i „Termomodernizacja 6 wybranych budynków oświatowych na terenie m.st. Warszawy – zakres 2”, rozpoczęto w ubiegłym roku termomodernizację, w ramach której wykonano ocieplenie budynku oraz dostosowanie stolarki okiennej do projektu z uwzględnieniem wskazań konserwatora zabytków.
W imieniu Partnerów projektu BUILD UP SKILLS II Poland mamy przyjemność zaprosić Państwa na II regionalny Warsztat dotyczący strategii podnoszenia kwalifikacji pracowników sektora budowlanego w województwie mazowieckim. Spotkamy się już 12 stycznia 2024 r., o godz. 10:00-13:45 w Instytutucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.
Celem projektu BUILD UP Skills II Poland jest opracowanie strategii podnoszenia umiejętności pracowników sektora budowlanego na wszystkich poziomach edukacji w zakresie energooszczędnych technologii budowlanych, w szczególności tych stosowanych w budynkach poddawanych gruntownym renowacjom. Celem inicjatywy jest uporządkowanie krajowych systemów kształcenia zawodowego. Projekt BUILD UP Skills II Poland koncentruje się w pierwszej kolejności na części systemu, związanej z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników fizycznych pracujących obecnie na budowach, tj. rzemieślników, instalatorów, monterów oraz wszelkich innych pracowników wykonujących prace budowlane.
W ramach I regionalnego warsztatu w województwie mazowieckim, który odbył się 20 września 2023, zaprezentowano założenia projektu i jego pierwsze rezultaty, którymi są wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Łukasiewicza w zakresie kwalifikacji zawodowych sektora budowlanego w obszarze renowacji i energooszczędności.
Do najważniejszych luk w umiejętnościach w perspektywie 2030 r. zaliczono:
Drugie warsztaty będą poświęcone przedstawieniu założeń do Krajowej Mapy Drogowej rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarze energooszczędności i renowacji budynków z uwzględnieniem działań do 2030 r. Przy obecnych wyzwaniach i celach renowacji zasobów budowlanych kluczowe będzie przygotowanie odpowiednio licznej grupy pracowników sektora budowlanego, aby móc osiągnąć zakładany cel 3% termomodernizacji budynków rocznie. Taki wskaźnik pozwoliłby zmienić poziom efektywności energetycznej 90% istniejących budynków w perspektywie 2050 roku i przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez polską gospodarkę.
Państwa głos w tej dyskusji jest bardzo istotny, liczymy na to, że wesprzecie Państwo projekt BUPS II w opracowaniu jak najbardziej przydatnej Krajowej Mapy Drogowej.
Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScIVF84xy8FFoMYD2exQBVzj2EZkoU8NxK_9qfjSMFetpRP1A/viewform
Zapraszamy do rejestracji na warsztaty!
Artykuł powstał w ramach realizacji projektu Build Up Skills II Poland.
Projekt dofinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu LIFE-2021-CET-BUILSKILLS. Umowa nr 101076976.
Niniejszy artykuł przeznaczony jest przede wszystkim dla przedsiębiorców jako pomoc w przygotowaniu się do działań na rzecz efektywności energetycznej. Ma również wesprzeć przedsiębiorcę w rozmowie z doradcą/audytorem energetycznym przygotowującym audyt lub przegląd energetyczny przedsiębiorstwa.
Zapraszamy na wydarzenie online pn. "Rola lokalnego planowania strategicznego dla przyspieszenia transformacji ciepłownictwa w Polsce", zorganizowane wspólnie przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A., Forum Energii i Energy Cities. Spotkanie zgromadzi kluczowych interesariuszy zajmujących się transformacją ciepłownictwa w Polsce i poza nią, aby omówić rolę i potencjał lokalnych strategii zaopatrzenia w ciepło, w celu przyspieszenia transformacji ciepłownictwa w Polsce.
Spotkanie odbędzie się już 13 grudnia, w godzinach 9:00 - 12:15.
Projekt Hack the Climate, powstał na skutek diagnozy konieczności stałego wspierania polskich miast w procesie zielonej transformacji. To rozpoznanie wynika z coraz większej potrzeby dostosowania się do wyzwań związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, tak aby zarówno metropolie jak i mniejsze miasta pozostały atrakcyjnym miejscem do życia.