Obserwujemy znaczenie raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju, do czego przedsiębiorców obligują unijne instytucje. Może się okazać, że aby zachować pozycję na rynku przez firmy, niezbędne będzie raportowanie danych niefinansowych – zwłaszcza tych dotyczących śladu węglowego. Wraz z wejściem dyrektywy CSRD, taki wymóg w pierwszej kolejności będzie dotyczył dużych firm, które rozpoczną okres sprawozdawczy w 2025 roku. To najlepszy moment, aby zdobyć wiedzę i narzędzia potrzebne do wyliczenia śladu węglowego.
31 lipca 2023 roku Komisja Europejska w formie Aktu Delegowanego przyjęła Europejskie Standardy Sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). Pierwszy zestaw standardów jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, które od 1 stycznia 2024 roku będą objęte dyrektywą o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD. Wprowadzenie nowych standardów ma się przyczynić do realizacji celów przejścia na gospodarkę niskoemisyjną zgodną z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu.
Można już wysyłać zgłoszenia do udziału w Konkursie "Zdrowy Samorząd" - imprezie towarzyszącej IV Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC), który odbędzie się w dniach 7-8 marca 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Jednym z najważniejszych praktycznych przykładów wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym jest koncepcja symbio-miasta powstała w Szwecji w 2008 roku. Oznacza ona uzyskanie tego samego poziomu życia przy zużywaniu znacznie mniejszej ilości zasobów i energii, w wyniku integracji rozwiązań technologicznych i funkcji miejskich.
Zderzenie megatrendów, takich jak wzrost liczby ludności czy gwałtowny przyrost klasy średniej we wschodzących gospodarkach, z takimi zjawiskami, jak wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych, granice odnawialności zasobów odnawialnych czy też utrata lub ograniczanie usług ekosystemów, stwarza bariery rozwoju gospodarczego.