Podczas niedawno zakończonego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow (31.10.-12.11.2021.) w cieniu negocjacji państw ustalających wspólną drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej, w mediach pojawiła się informacja o polskim projekcie, który próbuje swoich sił w branży nowych technologii związanych z energetyką. Laboratorium EE zaprezentowało aplikację Goodwarm, mającą służyć do szybkich pomiarów efektywności energetycznej budynków bez specjalistycznej wiedzy i profesjonalnego audytu energetycznego. Wsparcie merytoryczne projektu zapewnia Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Branża energetyczna inwestuje w cyfrową obsługę klienta. Dziś blisko 50 proc. ich wydatków na IT w obsłudze klienta trafia na personalizację usług, internetowe serwisy zakupowe i różnorodne kanały cyfrowe. Jak ocenia IDC, za dwa lata firmy energetyczne przeznaczą na transformację cyfrową 2,1 bln dol. – Powodowane jest to w dużym stopniu oczekiwaniami młodych pokoleń klientów, szukających wygodnych i partnerskich form korzystania z energii – przekonują eksperci SAP.
Polska może odegrać w Europie wiodącą rolę w rozwoju elektromobilności – zarówno samochodów osobowych, jak i transportu publicznego – ocenia Håkan Agnevall, prezes koncernu Volvo Buses, który projektuje i produkuje we Wrocławiu autobusy elektryczne z przeznaczeniem na polski i europejski rynek. Na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej takich pojazdów, a według prognoz PSPA w ciągu najbliższych 10 lat będzie ich już ponad 3,5 tysiąca. W niskoemisyjnym transporcie – który jest jednym z najsilniejszych obecnie trendów w motoryzacji – samorządy upatrują szansy na poprawę jakości powietrza i życia mieszkańców.