Z uwagi na cel Unii Europejskiej dotyczący ograniczenia emisji gazów cieplarnianych tak, aby w 2050 została osiągnięta zerowa emisja netto, niezbędna jest dekarbonizacja wielu sektorów gospodarki, w tym w budownictwa. Zgodnie z raportem ONZ [1], sektor budowlany odpowiada za 38% globalnych emisji gazów cieplarnianych, z czego 10% dotyczy wbudowanego śladu węglowego zaś 28% operacyjnego śladu węglowego. Zgodnie z głosami ekspertów, jedną z odpowiedzi na redukcję emisji operacyjnych związanych ze zużyciem energii i paliw w czasie użytkowania budynków jest przeprowadzanie na szeroką skalę termomodernizacja budynków już istniejących.
W 2022 roku polski rząd przyjął Długoterminową Strategię Renowacji Budynków, która powinna znacząco przyspieszyć ten proces. Zgodnie z założeniami strategii, do roku 2050 ma zostać przeprowadzonych 7,5 mln inwestycji termomodernizacyjnych w zakresie budownictwa mieszkalnego jednorodzinnego [2]. Konieczne będzie również przejście na produkcję niskoemisyjnych materiałów i wyrobów budowlanych jak również ponowne wykorzystywanie materiałów w myśl idei gospodarki o obiegu zamkniętym, co pozwoli na zmniejszenie emisji wbudowanych tzw. śladu węglowego.
Partnerzy biorący udział w projekcie „BUILD UP Skills II Poland” zapraszają do udziału w badaniu, którego celem jest poznanie opinii o stanie kwalifikacji i umiejętności wymaganych w obszarach energooszczędnego budownictwa, renowacji budynków, odnawialnych źródeł energii (OZE). Wyniki zostaną wykorzystane do opracowania strategii (tzw. mapy drogowej) podnoszenia kwalifikacji instalatorów i pracowników budowlanych w Polsce.
Ankieta zawiera pytania skierowane do pięciu grup respondentów będących przedstawicielami:
Badanie ma charakter anonimowy. Wyniki nie zawierają informacji pozwalających zidentyfikować respondenta.
Orientacyjny czas wypełnienia kwestionariusza wynosi 15 minut.
Badanie prowadzi Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji.
W sprawie pytań prosimy o kontakt bezpośredni do dr Ireneusza Woźniaka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Weź udział w badaniu: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=AbEFPv7G5UeC4cakELuVwEH4N_pT1TFChod3gKI59X5UQVRVQ0hTSExCNEVZVTlLM1FJWEk3VTVaQy4u
Niniejsze opracowanie ma na celu zwrócić uwagę decydentów w samorządach jak istotna jest bieżąca kontrola mediów energetycznych oraz uświadamianie użytkowników obiektów o ich roli w ograniczaniu zużycia energii. Jest to pierwszy krok do podniesienia efektywności energetycznej w budynkach, które odpowiadają w Unii Europejskiej za około 40% zużycia energii. Duża część samorządów poprawiła w ostatnich latach parametry energetyczne budynków korzystając z dofinansowań na termomodernizację budynków publicznych, co jednak nie kończy procesu dążenia do zmniejszenia zużycia energii. Jest to proces ciągły zarówno w budynkach po przeprowadzonej termomodernizacji, budynkach nowo wybudowanych jak i nie poddanych jeszcze termomodernizacji.