W czasach, w których świadomość ekologiczna jest jednym z najważniejszych wyzwań społecznych, instytucje publiczne podejmują działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz edukacji ekologicznej. Istotną inicjatywą nabierającą w ostatnim czasie tempa jest termomodernizacja budynków szkół publicznych.
W dynamicznym krajobrazie współczesnej edukacji nie sposób przecenić roli infrastruktury w kształtowaniu przyjaznego środowiska uczenia się. Szkoły publiczne, będące ważnym elementem naszych społeczności, odgrywają jedną z najważniejszych ról w kształtowaniu umysłów przyszłych pokoleń.
W ramach dążenia do ograniczenia zużycia energii oraz ochrony środowiska naturalnego, coraz większą uwagę poświęcamy efektywnemu użytkowaniu budynków, w tym także szkolnych. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej i idącej za nią chęci ograniczenia zagrożeń wynikających z globalnego ocieplenia. Argumenty środowiskowe idą tu w parze z ekonomią, bo efektywne użytkowanie szkół to także konkretne oszczędności w naszym miejskim budżecie.