W ramach europejskiego projektu Ensmov Plus, 7 grudnia 2023 odbyły się warsztaty dotyczące prezentacji krajowych systemów zobowiązań (Energy Efficiency Obligation Schemes - EEO) w zakresie efektywności energetycznej, zbliżonych do polskiego systemu tzw. Białych Certyfikatów. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele partnerów, głównie odpowiednie ministerstwa i instytucje wdrażające.
Rada Unii Europejskiej przegłosowała 25 lipca ostateczną wersję nowelizacji dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej (EED Recast), co oznacza, że została ona oficjalnie przyjęta. Stanowi to dobry moment, aby przyjrzeć się bliżej ostatnim zmianom w prawie Unii Europejskiej.
W obliczu niestabilnych i ciągle rosnących cen za energię elektryczną wielu mieszkańców europejskich miast poszukuje sposobów na oszczędności w zakresie zużycia energii. Najpopularniejszym sposobem na zmniejszenie kosztów energii jest inwestycja w Odnawialne Źródła Energii, stąd w Polsce w ostatnich latach pojawił się boom na mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, zakładane głównie na domach jednorodzinnych. Nie byłoby jednak tego masowego efektu prosumenckiego bez odpowiedniej zachęty, którą w przypadku OZE stanowiły dofinansowania z programów takich jak „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” oraz ulga termomodernizacyjna.
Nowa etykieta energetyczna energetyczna dla dużej grupy urządzeń AGD, RTV i IT obowiązuje już od roku, a dokładnie od 1 marca 2021 r.
Podczas niedawno zakończonego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow (31.10.-12.11.2021.) w cieniu negocjacji państw ustalających wspólną drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej, w mediach pojawiła się informacja o polskim projekcie, który próbuje swoich sił w branży nowych technologii związanych z energetyką. Laboratorium EE zaprezentowało aplikację Goodwarm, mającą służyć do szybkich pomiarów efektywności energetycznej budynków bez specjalistycznej wiedzy i profesjonalnego audytu energetycznego. Wsparcie merytoryczne projektu zapewnia Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.